Aktualności

Czy warto zamówić meble na wymiar?

2020-08-07

Czy warto zamówić meble na wymiar?

Jak wygląda proces projektowania i tworzenia mebli według indywidualnego projektu? Jakie cechy musi mieć dobry projektant i czego oczekiwać od firmy zajmującej się wykańczaniem wnętrz i produkcją mebli na zamówienie? Sprawdź i przekonaj się, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Czy meble wykonane na wymiar są lepsze od mebli gotowych ?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli stawiasz przede wszystkim na niską cenę, szukasz prostych i ogólnie dostępnych rozwiązań oraz oczekujesz, że meble będą po prostu prezentowały się estetycznie i spełnią swoje podstawowe funkcje, gotowe meble dostępne w sklepach mogą zaspokoić Twoje oczekiwania.

Kiedy więc postawić na meble zaprojektowane według indywidualnego projektu? Wtedy gdy oczekujesz od mebli czegoś więcej i chcesz, by:

  • w 100% pasowały do Twojego stylu życia,
  • maksymalnie wykorzystywały możliwości, jakie dają wnętrza – przestrzeń, układ pomieszczeń, rozmieszczenie okien, a nawet układ pomieszczeń względem stron świata,
  • pasowały do Twojego charakteru i wizji mieszkania, domu czy biura,
  • zostały zaprojektowane zarówno w sposób ergonomiczny, jak i designerski,
  • ich projekty były oryginalne, niespotykane i jedyne w swoim rodzaju.

Meble na wymiar to więc połączenie designu z funkcjonalnością i estetyki z pragmatyzmem.

Co jest potrzebne do projektowania mebli na wymiar?

Aby zaprojektować funkcjonalne, designerskie i ekskluzywne meble, potrzebna jest zarówno znajomość trendów, jak i materiałów, z których powstaną meble – ich możliwości technicznych, wytrzymałości, struktury, kolorystyki, dostępności oraz zasad konserwacji.

Każdy projektant mebli powinien też znać dobrze zasady ergonomii i antropometrii oraz anatomię ludzkiego ciała – po to, by dopasować wielkość mebli do potrzeb klientów. Musi też mieć umiejętność myślenia przestrzennego, obsługi programów do projektowania i czucia wymiarów w skali. Bardzo dobrze, jeśli potrafi rysować ręcznie i szkicować w aksonometrii – to pozwala na szybkie ustalanie szczegółów z wykonawcami czy klientami.

Jak wygląda proces projektowania mebli?

Projektowanie mebli na wymiar powinno być poprzedzone rozmową z klientami i poznaniem ich oczekiwań, potrzeb oraz możliwości.

„Co jeśli nie mam sprecyzowanych planów i waham się między różnymi stylami?” – w takiej sytuacji profesjonalni projektanci, na podstawie rozmowy oraz dokładnej analizy wnętrz, zaproponują takie rozwiązania, która zaspokoją Twoje oczekiwania. Każdy ekspert w tej dziecinie wie, jakie pytania zadawać, by zdobyć pełne informacje na temat gustu, stylu życia i potrzeb swoich klientów.

Kolejnym etapem projektowania mebli na wymiar jest dokonanie pomiarów wnętrz, w których mają stanąć meble. Ważne jest, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zaprojektować meble tak, by nie tylko wyglądały elegancko i designersko, ale też ułatwiały codzienne funkcjonowanie. Ponadto obowiązkowo należy dokonać analizy możliwości materiałów, z których mają zostać zbudowane meble.

Po zaprojektowaniu mebli – czy to kuchennych, czy do sypialni – otrzymujesz projekt (lub jeśli uzgodniliście to z projektantem – kilka wersji) i dokonujesz oceny. Następnie projektant nanosi poprawki i dopracowujecie ostateczny wygląd.

Finalny projekt zawiera nie tylko obraz mebli, ale także szczegółowe wymiary i specyfikację dla wykonawców, wraz z opisem kolorów, materiałów i wskazówkami dla montażystów.

Czego możesz oczekiwać od firmy zajmującej się wytwarzaniem mebli i wykańczaniem wnętrz?

Również w tym przypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od konkretnej firmy oraz Waszych ustaleń. Jeśli korzystasz z usług renomowanej firmy meblarskiej, możesz oczekiwać usług i mebli na najwyższym poziomie, a także kompleksowych rozwiązań. Co się pod tym kryje? Między innymi:

  • kompleksowe doradztwo w zakresie funkcjonalnego wykończenia wnętrz,
  • projekt i wykonanie ekskluzywnych mebli na wymiar – do salonu, kuchni, sypialni, garderoby, łazienki czy biura,
  • projekt i wykonanie elementów aranżacji wnętrz, np. schodów czy drzwi,
  • nadzór nad przebiegiem prac i koordynacja działań podwykonawców

Korzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się projektowaniem wnętrz i produkcją mebli to wygoda zarówno na etapie planowania, jak i prac wykonawczych, a także wysoki komfort życia na co dzień. Zapraszamy do naszego biura POLDAR Meble w Częstochowie.