2023-03-31
Jak zaprojektować ponadczasowe wnętrze na lata? Pięć wskazówek
Wnętrze ponadczasowe to takie, które zostało zaprojektowane z myślą o jego mieszkańcach, i w którym dominują dobre, szlachetne materiały. To wnętrze, które nie zostało zaaranżowane z wykorzystaniem chwilowych trendów, ponieważ ma wyglądać dobrze zarówno w dniu zakończeniu remontu czy budowy, jak i za 5, 10 i 20 lat. Jak to osiągnąć? Sprawdźmy.
Po pierwsze: jakość materiałów
Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze, które za szybko się nie zestarzeje, postaw na dobrej jakości materiały, a nie na ich imitacje. Dlaczego? Niektóre materiały – np. plastik czy tworzywa udające stal, mosiądz, drewno lub marmur – wyglądają dobrze tylko wtedy, gdy są nowe. Meble, podłogi czy dodatki z nich wykonane nie przetrwają próby czasu i, co ważne, gdy ulegną uszkodzeniu, nie da się ich naprawić. W przypadku materiałów, takich jak drewno, marmur, szkło, cegła, metal czy surowy beton, czas bardzo często działa na ich korzyść – z biegiem lat tylko nabierają uroku. Do tego wyglądają pięknie i solidnie. Nigdy nie wychodzą z mody.
Wybierając materiały do wykończenia domu, warto postawić na naturalne, wysokiej jakości surowce. Dotyczy to przede wszystkim tych części wyposażenia domu, mieszkania czy biura, które wybiera się na długie lata. O ile wymiana stołu, krzeseł, zasłon czy wolnostojących mebli jest stosunkowo łatwa, o tyle zmiana zabudowy kuchennej czy łazienkowej, podłóg lub parapetów wiąże się już z większym przedsięwzięciem.
Po drugie: nowoczesne wzornictwo
W ponadczasowych wnętrzach wzornictwo powinno być z jednej strony nowoczesne, z drugiej – dopasowane do gustów i potrzeb jego mieszkańców czy użytkowników. Co rozumiemy przez „nowoczesne”? Przede wszystkim funkcjonalne, solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i takie, które będzie bronić się mimo upływu czasu.
Nowoczesny design to też spójność uzyskana dzięki wykorzystaniu materiałów, elementów wyposażenia czy rozwiązań aranżacyjnych dopasowanych do wybranej stylistyki. W nowoczesnym wnętrzu nie chodzi o wykorzystanie minimalistycznych i geometrycznych form czy monochromatycznych barw. Chodzi o to, by wnętrza były wygodne, funkcjonalne i zaaranżowane w sposób przemyślany.
Po trzecie: wnętrze skrojone na miarę
W aranżacji wnętrz nadrzędne jest dopasowanie wystroju do gustów czy stylu życia domowników, albo do potrzeb jego użytkowników. Na przykład:
- projektując salon, kuchnię, łazienkę czy sypialnię, trzeba wziąć pod uwagę to, w jakich pomieszczeniach mieszkańcy czują się najlepiej;
- projektując przestrzeń biurową, kluczowe jest zaaranżowanie jej tak, by pracowało się w niej wygodnie i przyjemnie.
Po czwarte: stop chwilowym trendom
Żeby wnętrze było ponadczasowe, nie może być zaprojektowane według chwilowych trendów. Jeśli produkty w sklepach są opatrzone hasłami: „Hit sezonu!” czy „Trend roku”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ów „trend” zniknie szybciej, niż się pojawił. Przykłady takich szybko przemijających „hitów”? Oto kilka z nich:
- naklejki na ściany z mottami i fototapety,
- łuki, które nie znajdują uzasadnienia w aranżacji wnętrza,
- lamele przy telewizorze, które mają „wydzielić” przestrzeń,
- piaskowiec na ścianie,
- połączenie szarości i kanarkowej żółci,
- kolor Millennial Purple,
- dodatki naśladujące marmur,
- wszechobecne boho.
Wymienione wyżej trendy były (i niektóre nadal są) eksploatowane przez wszystkie sieciówki, sklepy meblowe i budowlane, i co za tym idzie, bardzo szybko znudzą się i opatrzą.
Po piąte: kolory i dekoracje dopasowane do otoczenia
Kolory i elementy wyposażenia we wnętrzach powinny być dopasowane zarówno do otoczenia, jak i architektury budynku. Na przykład ozdobna sztukateria nie sprawdzi się w wieżowcu z wielkiej płyty, a cegła w nowym bloku będzie wyglądała sztucznie (m.in. dlatego, że nie została wykorzystana do budowy budynku). Tak samo jak styl loftowy może nie pasować do niskiego mieszkania w bloku, a nowoczesny, minimalistyczny design – do mieszkania w starej kamienicy. Aranżując ponadczasowe wnętrze, warto więc zwrócić uwagę na kontekst miejsca.
Wybierając kolory do wnętrz, warto zwrócić uwagę m.in. na klimat, jaki panuje w danym miejscu. Na przykład w Polsce nie sprawdzą się mocno nasycone, intensywne kolory, charakterystyczne np. dla krajów śródziemnomorskich. Błękit, który wygląda przepięknie na greckich budynkach, w naszym klimacie przez większość roku będzie prezentował się zbyt chłodno, sino i smutno. Nad Bałtykiem lepiej sprawdzają się odcienie mniej nasycone i chłodniejsze (bo takie światło mamy przez większość roku). Wybierając barwy do ponadczasowego wnętrza, warto inspirować się lokalną naturą.
Warto wiedzieć! Neutralna, dobrze dopasowana do otoczenia baza pozwala zaszaleć w dodatkach. Możesz np. postawić na mocny, nasycony kolor frontów mebli w kuchni, albo na intensywny kolor kanapy, fotela, lampy czy obrazów, ale całość zrównoważyć drewnianą podłogą, otulającymi beżami lub innymi, ciepłymi odcieniami na ścianach i wszystko uzupełnić przyjemnym, ciepłym oświetleniem.
A zatem, jak w 1 zdaniu opisać ponadczasowe wnętrze? Jest to przestrzeń, która unika chwilowych trendów, za to na pierwszym miejscu stawia jakość materiałów, nowoczesny design i potrzeby jej mieszkańców lub użytkowników.