2024-06-11
Ciemne fronty w kuchni – czy warto je wybrać i jak je pielęgnować?
Po latach dominacji białych mebli nadeszła pora na to, by na salony – a w tym przypadku raczej do kuchni – wpuścić też fronty w ciemnych odcieniach. I choć niewątpliwie biel ma wiele zalet – szczególnie w niewielkich wnętrzach – to warto uwagą powędrować także w przeciwnym kierunku na palecie barw. Sprawdźmy, kiedy ciemne fronty w kuchniach sprawdzą się najlepiej i jak je pielęgnować, żeby wyglądały estetycznie.
Ciemne to nie znaczy czarne! Różne kolory frontów
Ciemne fronty mebli kuchennych kojarzą się często z czernią czy ciemnym brązem. I choć oczywiście takie odcienie jak najbardziej sprawdzają się w wielu wnętrzach, to warto docenić także inne, mniej klasyczne – choć równie elegancki – odcienie. Kolory, które pięknie wyglądają w kuchniach to m.in.:
- granat, który świetnie komponuje się ze złotymi dodatkami i podkreśla elegancję wnętrz,
- głęboka zieleń, która pięknie wygląda w zestawieniu z drewnem, nawiązując tym samym do natury,
- ciemny, brudny róż, który w zestawieniu np. z brązem, szarością czy jasnymi podłogami tworzy nietuzinkowe, przytulne kompozycje.
Ciemne fronty – czy to brązowe, czy w innych, mniej oczywistych kolorach – tworzą we wnętrzach intymną, przytulną atmosferę. Dodają aranżacji głębi i elegancji. I choć mogą kojarzyć się z chłodem, to w połączeniu z odpowiednim oświetleniem, blatami czy kolorami podłóg i ścian dodać wnętrzom kameralności.
Ciemne fronty mebli kuchennych a wielkość kuchni
Prawdą jest, że jasne fronty mebli kuchennych sprawdzają się dobrze w małych wnętrzach, a także w kuchniach, w których jest niewiele naturalnego światła. Mogą optycznie powiększać przestrzeń, czyniąc ją lżejszą i przestronniejszą. Ciemne kolory w takich pomieszczeniach mogą być nieco przytłaczające, choć oczywiście nie musi być to regułą. Granatowe, brązowe i zielone fronty w połączeniu z jasnymi, drewnianymi czy ciepłymi blatami, podłogami i ścianami mogą wyglądać naprawdę pięknie, podkreślając intymność i kameralność kuchni. Kluczem jest tu umiar. Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka, a podobają Ci się fronty w ciemnych kolorach, to niech wszystkie inne elementy aranżacyjne będą jasne i ciepłe.
Duże kuchnie stwarzają ciemnym frontom idealne warunki. To w przestronnych pomieszczeniach takie odcienie błyszczą najbardziej (nie tylko w sensie dosłownym). Ciemne fronty w dużych kuchniach mogą pokazać swoje najlepsze oblicze, dodając wnętrzom charakteru i podkreślając ich elegancję oraz głębię.
Ciemne fronty a styl kuchni
Kolory frontów wpływają na charakter i atmosferę wnętrza. To ważny element aranżacji kuchni, ponieważ może zupełnie odmienić styl pomieszczenia. Wybierając meble do kuchni, warto więc z jednej strony dopasować je do aranżacji całego domu czy mieszkania, z drugiej zaś dopasować je do możliwości, jakie daje pomieszczenie.
Ciemne fronty doskonale pasują do stylu industrialnego, loftowego, nowoczesnego, japandi czy glamour. Mogą dodać wnętrzom elegancji, luksusu i nieco formalności, ale też – jak już wiemy – głębi i intymności. Z kolei jasne meble pasują do świetnie już znanego w Polsce stylu skandynawskiego (może nawet zbyt często powielanego), prowansalskiego, rustykalnego czy minimalistycznego.
Ciemne fronty kuchenne a porządek i czystość
Zarówno kolor, jak i wykończenie frontów mają duży wpływ na sposób utrzymania ich w czystości.
Jasne fronty – białe czy pastelowe – bardziej uwidaczniają wszelkie zabrudzenia. Z drugiej strony lepiej maskują kurz czy ślady palców, zwłaszcza meble z matowym wykończeniem.
Ciemne fronty – czarne, brązowe czy granatowe – lepiej maskują plamy, jednak bardziej są na nich widoczne ślady palców. Najbardziej wymagające są pod tym względem ciemne meble o błyszczącym wykończeniu.
Zwykle najłatwiej utrzymać w czystości fronty o matowym wykończeniu, szczególnie jeśli nie są gładkie. Lepiej maskują też wszelkie zabrudzenia.
Jak nie przytłoczyć wnętrza ciemnymi kolorami?
Jeśli podobają Ci się ciemne fronty mebli kuchennych, ale Twoja kuchnia nie jest duża lub obawiasz się, że będzie zbyt ciemna i przytłaczająca, możesz postawić na kontrasty. Do szarych, granatowych, ciemnozielonych, brązowych czy czarnych frontów dopasuj jasne blaty, ściany czy podłogi. Jeśli chcesz dodać kuchni przytulności, wykorzystaj ciepłe odcienie drewna.
Ciekawym zabiegiem jest także połączenie dwóch kolorów frontów. Możesz np. postawić na ciemne odcienie w dolnych szafkach i na jasne – w górnych; albo na ciemną zabudowę jednej ściany (lub jej części). Lekkości może dodać też całkowita rezygnacja z górnych szafek.
Wykorzystanie ciemnych frontów w kuchni to świetny pomysł na nadanie jej wyjątkowego charakteru. Nawet jeśli nie dysponujesz dużym pomieszczeniem, możesz zdecydować się na granatowe, zielone czy ciemnobrązowe meble – pod warunkiem że połączysz je z jasnymi dodatkami czy podłogami. Pomysłem wartym rozważenia jest zamówienie mebli do kuchni na wymiar – dzięki temu będziesz mieć wpływ na wszystkie rozwiązania, zarówno te estetyczne, jak i funkcjonalne.
Więcej przydatnych porad dotyczących aranżacji wnętrz znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy.