2024-05-20
Piękno natury w Twoich wnętrzach. Jak drewniane meble, naturalne materiały i kolory ziemi tworzą klimat w domu?
Wpływ przyrody na nasz dobrostan jest nieoceniony, jednak współczesny styl życia często nas od niej oddala. Warto więc wprowadzać do wnętrz elementy nawiązujące do natury. Materiały takie jak drewno czy kamień, dużo roślinności, kolory ziemi czy duża ilość światła nie tylko tworzą klimat w pomieszczeniach, ale mogą też mieć kojący wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Sprawdźmy, jak wprowadzić naturę do wnętrz, czym jest koncepcja biophilic designu i dlaczego w ogóle warto otaczać się naturalnymi materiałami.
Dlaczego warto wprowadzać naturę do wnętrz? Koncepcja biophilic designu
Koncepcja biophilic designu zakłada jak największe zbliżenie się człowieka do natury w przestrzeniach prywatnych, a także biurowych czy publicznych. Ten rodzaj projektowania ma na celu stworzenie środowiska, które sprzyja zdrowiu, dobrostanowi i produktywności ludzi – a to za sprawą wprowadzania do wnętrz elementów natury.
Dziś, gdy rozwój technologii i urbanizacja nabrały prędkości, jak nigdy wcześniej, projektowanie biofiliczne staje się jednym z kluczowych czynników do poprawy naszego samopoczucia i zdrowia. Obcowanie z naturą może bowiem obniżać poziom stresu i poprawiać nastrój. Co więcej, dobrze zaprojektowane wnętrza, które integrują elementy natury, mogą sprzyjać poprawie jakości powietrza, regulacji temperatury i wilgotności, a to z kolei może przyczyniać się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Wykorzystanie naturalnych, biodegradowalnych materiałów to niewątpliwie korzyść także dla środowiska. Na przykład dobrej jakości drewniane meble to produkty na lata. Dobrej jakości wyroby z drewna są wyjątkowo trwałe, a do tego można poddawać je renowacjom, by przywracać im piękny wygląd. Znacznie spada wówczas potrzeba kupowania nowych produktów.
Sposoby na wprowadzenie natury do wnętrz
Sposobów na to, by wprowadzić naturę do wnętrz, jest wiele. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Dużo roślin
Wykorzystanie roślin doniczkowych to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie natury do domu. Z jednej strony wyglądają pięknie i ożywają wnętrza, z drugiej zaś oczyszczają powietrze. Warto wybrać różne gatunki roślin w różnych rozmiarach. Możesz też rozważyć montaż paneli z mchu – dodatkowo wyciszą one wnętrza.
Dużo naturalnego światła
Naturalne światło sprzyja relaksowi, koncentracji i kreatywności. Pomaga regulować cykl okołodobowy i – co za tym idzie – ma korzystny wpływ na zasypianie oraz jakość snu. Jest też łagodniejsze dla oczu niż światło sztuczne. Korzystanie z naturalnego światła w ciągu dnia może również pomóc w ograniczeniu zużycia energii elektrycznej. W rozprowadzeniu naturalnego światła pomagają duże przeszklenia, świetliki czy nawet lustra.
Naturalne materiały, drewniane meble
Użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, a także tkanin bawełnianych czy lnianych to doskonały sposób na wprowadzenie natury do wnętrz. Pomieszczenia z drewnianymi meblami i podłogami, blatami z kamienia czy tekstyliami z naturalnych materiałów są ciepłe, przytulne i stylowe; wyróżniają się wyjątkowym klimatem. Co więcej, takie wnętrza sprzyjają relaksowi i mają pozytywny wpływ na samopoczucie domowników.
Warto wiedzieć! Jakie są zalety drewnianych mebli
Drewno ma swój niepowtarzalny urok, ma ciepło, elegancję i styl. Drewniane meble są piękne i tworzą we wnętrzach unikalny klimat. Jednak drewno to nie tylko fantastyczny design – to także trwałość i solidność. Drewniane meble są znane ze swojej wytrzymałości. Dobrze wykonane i zadbane mogą przetrwać wiele lat, zachowując swoje piękno i funkcjonalność. Mogą być też świetną inwestycją. Ich wartość zazwyczaj rośnie z biegiem czasu, a niektóre egzemplarze mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Jeśli zależy Ci na aranżacji ponadczasowego wnętrza, z wykorzystaniem naturalnych materiałów, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą mebli na wymiar. Każdy nasz mebel wykonujemy z największą starannością, na indywidualne zamówienie, wykorzystując najlepsze gatunki drewna. Zachęcamy Cię też do kontaktu z nami.
Woda we wnętrzach
Kolejnymi elementami, które wpisują się w koncepcję biophilic designu, są fontanny, akwaria czy ścianki wodne. Elementy wykorzystujące wodę – w połączeniu z naturalnymi materiałami, np. kamieniem, a nie plastikiem – mogą znacznie poprawiać estetykę wnętrz, a także działać kojąco i odprężająco na układ nerwowy.
Kolory ziemi
Wnętrza nawiązujące do natury to takie, w których wykorzystuje się odcienie zieleni, beżu, brązu, błękitu, bieli czy szarości. Takie barwy pojawiają się na ścianach, meblach (także drewnianych), tapicerce czy w dodatkach. Warto postawić na stonowane barwy (nie oznacza, że muszą to być tylko jasne odcienie) – takie, które będą nawiązywać do roślin, nieba czy wody.
Wprowadzenie natury do wnętrz nie tylko dodaje im uroku i harmonii, ale też przynosi liczne korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Dzięki zastosowaniu elementów biophilic designu, takich jak drewniane meble, duża ilość roślin czy naturalnego światła, możemy stworzyć przestrzeń, która sprzyja relaksowi, koncentracji i kreatywności. Poprzez dbałość o wybór trwałych i ekologicznych materiałów oraz świadome projektowanie wnętrz, możemy nie tylko cieszyć się pięknymi i funkcjonalnymi przestrzeniami, ale także przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego.