Aktualności

Drzwi drewniane na wymiar wewnętrzne

2020-10-19

Drzwi drewniane na wymiar wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne są bardzo istotnym elementem aranżacji wnętrz. Mają one przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli izolować pomieszczenia.

Nie bez znaczenia jest ich wygląd, tak aby pasowały do architektury i wystroju wnętrza oraz naszego gustu. Najbardziej popularnym wariantem są drzwi wykonane z drewna. Wydaje się, że jest to najbardziej klasyczny i bezpieczny wybór. Jednakże i tutaj mogą czaić się pułapki aranżacyjne. Podstawowa zasada mówi, że jasne drzwi dobieramy do jasnej podłogi, natomiast ciemne do ciemniej. 

Drzwi drewniane wewnętrzne są zazwyczaj wykonane z sosny, mahoniu, buku, dębu. Drewno może być lite lub też klejone warstwowo. Ta druga opcja cechuje się większą odpornością na pęcznienie i zniekształcenia, a w wypadku zniszczenia można je odnowić. Drzwi z drewna mogą być fabrycznie bejcowane albo pomalowane lakierami transparentnymi (zmieniającymi kolor drewna, ale zachowującymi jego fakturę) albo farbami kryjącymi. Warto wspomnieć, że powierzchnia skrzydła może być malowana, lakierowana lub pokrywana fornirem szlachetniejszego gatunku (np. drzwi sosnowe mogą być fornirowane dębem). 

Według obowiązujących standardów drzwi w mieszkaniu powinny mieć minimum 90 cm szerokości. Jeszcze kilkanaście lat temu we wnętrzach mieszkań stosowano węższe przejście – 70 czy 80 cm. Mając to na uwadze, producenci oferują nie tylko 90-centymetrowe modele, przystosowane do nowych budynków, ale też te o szerokości 60, 70 i 80 cm, tak aby dopasować je do starszych konstrukcji budowlanych. Modele jednoskrzydłowe drzwi wewnętrznych są dostępne w rozmiarach 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm. Można także zdecydować się na większe, dwuskrzydłowe o szerokości 120, 140 lub 160 cm. Drzwi dwuskrzydłowe są bardziej reprezentacyjne i mają zastosowanie do dużych pomieszczeń o większym natężeniu ruchu (np. do salonu). Natomiast jeśli chodzi o wysokość drzwi wewnętrznych wynosi ona zazwyczaj 205 cm.