Aktualności

Drzwi drewniane na wymiar zewnętrzne

2020-10-19

Drzwi drewniane na wymiar zewnętrzne

Drzwi drewniane są najczęściej stosowane jako zabezpieczenie domu od zewnątrz. Drewno od wieków było stosowane jako podstawowy surowiec do produkcji drzwi. Wybranie tego wariantu jako materiału na drzwi wejściowe niesie za sobą wiele korzyści.

Drewniane drzwi charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną i termiczną. Ponadto cechują się niewielką rozszerzalnością cieplną, dzięki czemu nie będą się odkształcały w wyniku skrajnych temperatur w mroźne lub upalne dni. Obecnie na rynku drzwi zewnętrzne drewniane wzmacniane są profilami stalowymi lub aluminiowymi, dzięki czemu zyskujesz pewność, że nie będą opadać i nie porysują podłogi.  

Nowoczesna technologia produkcji drzwi wejściowych z drewna oparta jest na obróbce skrawaniem, co umożliwia wyprodukowanie drzwi o praktycznie nieograniczonym wzornictwie. Nie bez znaczenia jest także faktura i niepowtarzalny rysunek naturalnego drewna, którego nie są w stanie odwzorować żadne foliowe okleiny stosowane przy drzwiach aluminiowych, stalowych i PVC. Większość producentów poza standardową paletą kolorów daje możliwość lakierowania drzwi na dowolny kolor z palety RAL. To sprawia, że mamy szeroki wybór, co do kolorystyki drzwi. 

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi drewnianych wejściowych? Najważniejszym parametrem jest trwałość (jakość). Dobrą metodą sprawdzenia jakości drzwi jest zweryfikowanie obostrzeń montażowych, jakie stawia producent drzwi. Im jest ich więcej i są bardziej surowe, tym jakość drzwi jest prawdopodobnie mniejsza. Przykładowo, jeśli producent nie zaleca stosowania ogrzewania podłogowego, montażu grzejnika w pobliżu drzwi wejściowych lub wymaga zadaszenia chroniącego drzwi przed działaniem opadów atmosferycznych, to z pewnością ich jakość będzie kiepska. Warto zwrócić uwagę na odproność na włamanie – polecana jest klasa II wg EN, lub C wg PN. Im większa odporność na obciążenie wiatrem i przepuszczalność powietrza tym lepiej. Izolacyjność akustyczna powinna wynosić mniej niż 30 db. Im mniejszy współczynnik Ud tym lepiej – przy aktualnych kosztach ogrzewania nieekonomicznym jest zakup drzwi o współczynniku Ud większym niż 0,8 W/(m2*K)). Ważny jest też aspekt dekoracyjny. Wzornictwo drzwi powinno pasować do architektury domu. 

Jakie wymiary mają drzwi wejściowe? Standardowe szerokości drzwi zewnętrznych w mieszkaniach wynoszą od 90 do nawet 200 cm. Natomiast jeśli chodzi o wysokość, producenci oferują najczęściej modele 200 do 250 cm. Wymiary w świetle ościeżnicy mogą być nieznacznie większe. Większa szerokość oraz wysokość drzwi wejściowych będzie możliwa jedynie wtedy, gdy otwór drzwiowy ma ponadstandardowe wymiary. Przy decydowaniu się na drzwi zewnętrzne, musimy wziąć także pod uwagę wysokość ościeżnicy i jej szerokość.