Aktualności

Drzwi drewniane według indywidualnego projektu

2020-09-02

Drzwi drewniane według indywidualnego projektu

Drzwi drewniane wewnętrzne i zewnętrzne na każdy wymiar

Drzwi drewniane Częstochowa 

Drewno to naturalny, niezwykle elegancki i ponadczasowy surowiec. Drzwi wykonane z drewna są piękne i trwałe. Doskonale się prezentują zarówno we wnętrzach, jak i od zewnętrznej strony budynku. Aby jednak były dopasowane do stylu elewacji i wnętrz, a także by były jak najbardziej funkcjonalne i komfortowe, muszą być odpowiednio dobrane. Sprawdź, na co zwraca się uwagę podczas projektowania drzwi i czy warto zamówić drzwi według indywidualnego projektu.

Czy warto postawić na drewniane drzwi?

Drewniane drzwi są eleganckie i piękne – doskonale pasują do wnętrz utrzymanych zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym czy minimalistycznym stylu. Mogą nadać wnętrzom przytulny charakter albo podkreślić nowoczesną aranżację pomieszczeń czy elewacji. Różne odcienie oraz usłojenia drewna w zależności od gatunku drzew sprawiają, że drewniane drzwi można dopasować niemal do każdego domu czy pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że każdy gatunek drzewa ma inne właściwości (nieco więcej na ten temat przeczytasz za chwilę).

 

Oprócz oczywistych walorów estetycznych drewniane drzwi mają wiele innych zalet. Przede wszystkim są trwałe i wytrzymałe – mogą przetrwać długie lata, zachowując swój piękny wygląd. Pod jednym warunkiem – powinny być regularnie konserwowane. Na szczęście pielęgnacja i konserwacja drewnianych drzwi jest łatwa. Wystarcza odpowiednie preparaty, np. specjalistyczne impregnaty czy naturalne oleje. A skoro już o renowacji mowa – jeśli będziesz zmieniać wystrój wnętrza lub elewację, kolor drewnianych drzwi również możesz odświeżyć w łatwy sposób. Wszystko dzięki bogatej ofercie bejc, lakierobejc, lakierów i innych produktów do malowania drewna.

Drzwi z drewna wyróżniają się także doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Dzięki temu wnętrza nie będą się wychładzać i równocześnie nie dostanie się do nich zbyt dużo hałasów z zewnątrz.

Drewniane drzwi wejściowe są sztywne i twarde, dlatego nie odkształcają się nawet przy sporych wahaniach temperatur.

Warto wiedzieć!

Drewniane drzwi zewnętrzne mogą być podatne na działanie wilgoci, dlatego należy odpowiednio o nie dbać i wybierać stolarkę stworzoną z drewna przygotowanego w odpowiedni sposób, które pochodzi od zaufanych dostawców. Drzwi zewnętrzne warto też umieszczać pod zadaszeniem – dzięki temu będą chronione przed słońcem, deszczem czy śniegiem.

Co bierze się pod uwagę, projektując drewniane drzwi?

Drzwi drewniane według indywidualnego projektu powinny być dopasowane do stylu wnętrz czy elewacji, a także do wymagań i potrzeb właścicieli. Należy wziąć pod uwagę m.in. parametry techniczne i walory estetyczne drewna, a potem dopasować projekt do konkretnych pomieszczeń. Nieco inaczej podchodzi się do projektów drzwi zewnętrznych i wewnętrznych.

 

W przypadku drzwi zewnętrznych należy wziąć pod uwagę m.in. współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość nie powinna być wyższa niż 2,6 W(m2K). Drzwi zewnętrzne muszą zapewnić odpowiednią izolację termiczną, by nie powodować strat ciepła i nie przyczyniać się do wzrostu rachunków za ogrzewanie.

 

Wskazówka! Drewniane drzwi zewnętrzne mogą być zabudowane w całości lub być wzbogacone o dekoracyjne przeszklenia. Nie tylko nadadzą one ciekawy charakter stolarce, ale także będą wpuszczać do wnętrza domu światło dzienne. Drzwi z przeszkleniami powinny być wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe.

 

W przypadku drzwi wewnętrznych współczynnik przenikania ciepła nie jest aż tak istotny, jednak warto zwrócić uwagę na to, by drzwi dobrze izolowały dźwięki. Istotną rolę odgrywa też estetyka. Stolarka powinna pasować do wystroju wnętrz, a także współgrać kolorem podłóg i schodów. Ponadto należy dopasować projekt drzwi do danego pomieszczenia. Na przykład drzwi do łazienki czy kuchni powinny być wyposażone w otwory wentylacyjne, drzwi do salonu mogą być wyposażone w przeszklenia, a drzwi do sypialni czy gabinetu powinny być w całości zabudowane. Ważne jest, by wszystkie drzwi w domu były spójne stylistycznie – decydując się na indywidualny projekt, możesz mieć nieco inne drzwi do łazienki, do sypialni, do salonu czy drzwi wejściowe, ale wszystkie będą do siebie doskonale pasować.

 

Projektując drzwi wewnętrzne, bierze się też pod uwagę dostępną przestrzeń i ustawienie mebli. Można bowiem zamontować drzwi otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz, a także drzwi przesuwane. Ostatnie sprawdzą się m.in. w pomieszczeniach, które chcesz od siebie oddzielić, a jednocześnie mieć możliwość otwarcia na siebie obu wnętrz.

 

 

W projekcie drzwi należy wziąć też pod uwagę gatunek drewna. Różne gatunki mają też odmienne właściwości. Na przykład dąb czy mahoń to drzewa bardzo twarde i wytrzymałe, dlatego świetnie sprawdzają się w projektach drzwi zewnętrznych. Z kolei sosna czy olcha są gatunkami miękkimi, które doskonale nadają się do projektów drzwi wewnętrznych.

 

Decydując się na indywidualny projekt drzwi, możesz oczekiwać, że cała stolarka będzie doskonale dopasowana do aranżacji wnętrz, a do tego spójna stylistycznie i dopasowana do potrzeb domowników. Zapraszamy do naszego biura w którym pokażemy Państwu wykonane przez nas drzwi drewniane w Częstochowie.