Aktualności

Jak NIE urządzić kuchni? 5 błędów, których możesz uniknąć

2023-05-11

Jak NIE urządzić kuchni? 5 błędów, których możesz uniknąć

Przy projektowaniu kuchni można popełnić wiele błędów – od umieszczenia blatów na złej wysokości, przez brak ergonomii, po źle rozplanowane gniazdka elektryczne i brak dobrego oświetlenia. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać.

1. Szablonowe rozwiązania, niedopasowane do domowników

Zwykło się uważać, że blat w kuchni powinien być zamontowany na wysokości 85-95 cm, kosze na śmieci powinny znajdować się pod zlewem, a cała przestrzeń powinna być podzielona na kolejno po sobie następujące sekcje.

Oczywiście, projektując kuchnię, warto wiedzieć, jakie są ogólnie przyjęte standardy, ale zawsze trzeba dopasować wszystkie rozwiązania do potrzeb domowników. Przecież inna wysokość blatu będzie optymalna dla osoby o wzroście 150 cm, a inna dla osoby mającej 200 cm wzrostu. Kosze na śmieci czasem lepiej umieścić w osobnej sekcji, by przestrzeń pod zlewem wykorzystać na przechowywanie, a z góry przyjęty podział kuchni na sekcje dopasować zarówno do rozmiarów pomieszczenia, jak i nawyków domowników. Reasumując: przy projektowaniu kuchni trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby domowników.

2. Brak ergonomii

Kuchnia musi być funkcjonalna. Poruszanie się po niej i przygotowywanie posiłków powinno być łatwe i wygodne, a cała przestrzeń powinna zostać zagospodarowana optymalnie – tak, by zapewnić wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie, a z drugiej strony, by nie obciążyć kuchni zbyt dużymi meblami.

Oto kilka przykładów złych pomysłów dotyczących zagospodarowania przestrzeni w kuchni:

  • Rozmieszczenie blatów i sprzętów w zbyt dużej odległości i w nieprzemyślany sposób – może to powodować, że nawet w małej kuchnie trzeba będzie się nabiegać, by przygotować posiłek. Poza tym nieergonomiczny układ w kuchni może sprzyjać tworzeniu się bałaganu.
  • Montaż dużych i ciężkich szafek w ciemnych kolorach – może to optycznie obciążyć małą kuchnię, tym bardziej jeśli meble nie sięgają do sufitu.
  • Mała ilość szuflad – może być niewygodna i utrudniać przechowywanie (żeby wyjąć duży garnek, trzeba będzie nurkować w głąb szafki, wyciągając całą jej zwartość).

Może Cię zainteresować: Projektowanie mebli do kuchni i aranżacja kuchennej przestrzeni

3. Podążanie za najnowszymi trendami

Trendy przychodzą i odchodzą. To, co jest modne dzisiaj, jutro może być uznawane za synonim kiczu. Projektując kuchnię, warto więc kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i własnym gustem. Ponadto zdecydowanie lepiej postawić na ponadczasową, neutralną bazę, a co jakiś czas wymieniać tylko dodatki. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź, jak zaprojektować ponadczasowe wnętrze na lata.

4. Obniżanie kosztów przez wybór niższej jakości materiałów

Remont i wykończenie kuchni wykonuje się zwykle raz na wiele lat. Warto więc postawić na solidne rozwiązania i trwałe materiały. Zdecydowanie łatwiej kupić przecież nowy piekarnik czy lodówkę, niż wymienić wszystkie meble kuchenne na nowe.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór mebli na wymiar – dzięki temu dostępna przestrzeń będzie wykorzystana w sposób optymalny, a zabudowa kuchenna będzie pełnić swoje funkcje przez długie lata. Poza tym meble na wymiar mogą być wyposażone w nowoczesne mechanizmy, zgodnie z Twoimi potrzebami, np. w kosze cargo, obrotowe i wysuwane półki, narożniki typu „Magic Corner”, pionowo otwierane górne szafki, płynnie wysuwane i zamykane szuflady.

5. Źle zaplanowana elektryka i oświetlenie

Za mała liczba gniazdek lub ich złe rozmieszczenie mogą okazać się prawdziwą kulą u nogi. Jeśli planujesz remont lub wykańczasz kuchnię w nowym domu czy mieszkaniu, przemyśl dobrze, gdzie i ile gniazdek powinno się znaleźć, a także, czy mają być wmontowane w blat, czy może umieszczone tylko w ścianach. Zdecydowanie mieć za dużo gniazdek niż nawet o jeden za mało.

Warto też dobrze zaplanować oświetlenie. Błędem jest umieszczanie jednej żarówki na środku kuchni i brak jakiegokolwiek oświetlenia funkcyjnego. Przy takim układzie blaty będą niedoświetlone, a Ty dodatkowo możesz rzucać na nie cień. To zdecydowanie utrudnia przygotowywanie posiłków i może być wręcz niebezpieczne.

Jeśli chcesz cieszyć się funkcjonalną, dobrze zaprojektowaną kuchnią wysokiej klasy, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą.