Aktualności

Kompleksowe realizacje wnętrz, czyli jak zaprojektować mieszkanie o spójnym stylu

2021-04-29

Kompleksowe realizacje wnętrz, czyli jak zaprojektować mieszkanie o spójnym stylu

Harmonia to cecha, która powinna wyróżniać każde dobrze zaprojektowane wnętrze – niezależnie od indywidualnego gustu, aktualnych trendów czy budżetu, jakim dysponujesz. Sprawdź, w jaki sposób urządzić spójne mieszkanie i przekonaj się, jak możemy Ci w tym pomóc!

Spójne wnętrze, czyli… jakie?

Urządzając mieszkanie, wiele osób popełnia jeden, podstawowy błąd – każde pomieszczenie traktuje jako osobny, niezależny projekt. Jakie są konsekwencje takiego działania? Niestety, najczęściej opłakane. W pokoju dziennym panuje skandynawski minimalizm, w sypialni ozdobny styl glamour, w łazience nadmorski klimat hamptons, a w kuchni… coś zupełnie innego. Przebywając w takim mieszkaniu, trudno jest się odprężyć, skupić, wyciszyć. Podczas poruszania się po kolejnych pomieszczeniach, zmysły są nieustannie atakowane zmieniającymi się bodźcami. Dominuje wrażenie nieporządku (nawet gdy dom jest idealnie posprzątany), chaosu oraz przypadku w doborze wyposażenia.

Jak tego uniknąć? Traktując mieszkanie jako całość i dbając o spójność wszystkich aranżacji. Wnętrze, które urządzone zostało w jednym, harmonijnym stylu, zawsze będzie sprawiało wrażenie dobrze przemyślanego, będzie odznaczać się klasą i dobrym gustem.

Jak zaprojektować spójne wnętrze?

Wbrew pozorom, urządzenie harmonijnego mieszkania, wcale nie jest łatwą sztuką – wymaga solidnego przemyślenia, zaprojektowania wielu szczegółów i rozsądnego dysponowania budżetem.

Jeżeli marzysz o spójnym wnętrzu, najlepiej będzie, jeżeli powierzysz je w ręce profesjonalistów. Nasza firma, specjalizując się w projektowaniu i kompleksowym wykonaniu mebli oraz innych elementów wyposażenia, stworzy dla Ciebie piękne, spójne, harmonijne i praktyczne rozwiązania.

Jakie elementy decydują o spójności wnętrza?

Mieszkanie, aby prezentować się spójnie i harmonijnie, powinno zostać urządzone przy użyciu powtarzalnych lub korespondujących ze sobą elementów. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Podłogi – najlepiej, jeżeli w całym mieszkaniu zdecydujesz się na 1-2 rodzaje posadzki, np. drewniane panele w pokojach oraz kuchni i płytki lub gres w łazience.
  • Listwy przypodłogowe – to szczegół, który potrafi zdecydować o wyglądzie całego mieszkania i w praktyce okazuje się równie ważny, co podłogi! Warto zadbać o to, by listwy były takie same w całym mieszkaniu (nawet, jeżeli zdecydujesz się na dwa rodzaje posadzki).
  • Drzwi wewnętrzne – najbezpieczniejszym wyjściem jest wybór takich samych drzwi oraz ościeżnic dla wszystkich pomieszczeń. Jeżeli jednak istnieje potrzeba użycia różnych modeli, np. drzwi przesuwnych w jednym miejscu mieszkania, warto zadbać o to, by były wykonane w podobnym stylu i utrzymane w takiej samej kolorystyce.
  • Oświetlenie – każde z pomieszczeń ma nieco inne wymagania, co do rodzaju oświetlenia, jednak warto zachować konsekwencję w jego stylu.
  • Kontakty i włączniki światła – to kolejny element, który mógłby uchodzić za niewiele znaczący detal. Nic bardziej mylnego! Włączniki zwykle umieszczane są w eksponowanym miejscu i nieustannie rzucają się w oczy.
  • Paleta kolorów – najlepiej, jeżeli w całym mieszkaniu powtarzać będą się trzy podstawowe kolory, w proporcjach 60/30/10. Dominująca barwa powinna być najbardziej neutralna, przy pozostałych można nieco zaszaleć.
  • Meble – doskonałym pomysłem jest wykorzystanie we wszystkich pomieszczeniach mebli wykonanych z tych samych materiałów. Rattan, miedź, dąb czy drewno egzotyczne mogą powtarzać się w wielu elementach i tworzyć harmonijną całość – zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na kompleksowe wykonanie mebli do całego mieszkania.
  • Dodatki – elementy dekoracyjne, takie jak ramy obrazów, poduszki, dywany czy rośliny, stanowią kropkę nad i. Jeżeli zdecydujesz się, by dekoracje we wszystkich pomieszczeniach posiadały element wspólny (np. ta sama paleta barw, faktura, styl), bez wątpienia wzmocnisz wrażenie spójności.

Urządzając mieszkanie, powinieneś patrzeć na nie całościowo – jak na jedną przestrzeń. Taka perspektywa pozwala zachować harmonię i jest niezwykle przydatna na etapie planowania wnętrza.