Aktualności

Meble do sypialni – jak urządzić estetyczną i praktyczną przestrzeń do odpoczynku?

2024-01-23

Meble do sypialni – jak urządzić estetyczną i praktyczną przestrzeń do odpoczynku?

Sypialnia to wyjątkowe miejsce na planie każdego domu i mieszkania. Nie pełni funkcji reprezentacyjnej – jak pokój dzienny czy jadalnia, gdzie przyjmowani są goście – często nie jest nawet widoczna dla osób, które Cię odwiedzają. Nie oznacza to jednak, że jej wystrój jest bez znaczenia. Wręcz przeciwnie! Sypialnia to miejsce, które ma być w pełni Twoje. Pasować do Twojego stylu życia, potrzeb i poczucia estetyki. Pozwalać na odpoczynek i relaks. Jak urządzić sypialnię, która spełni te oczekiwania? Mamy na to sposób.

Jak wybrać meble do sypialni?

Zanim wybierzesz się na zakupy, znajdź czas na to, by spokojnie przemyśleć kwestię urządzenia sypialni. Zastanów się, czego oczekujesz od tej przestrzeni, przede wszystkim:

  • Jakie funkcje będzie pełnić sypialnia? Czy – oprócz tego, że będziesz w niej spać – musi znaleźć się w tu miejsce na garderobę? Jakie przedmioty chcesz przechowywać w sypialni i jakich rozwiązań będą one wymagać? Czy będą Ci potrzebne regały na książki, komoda na pościel i bieliznę lub toaletka na kosmetyki?
  • Czy chcesz zaaranżować dodatkowe strefy – np. kącik do czytania, miejsce do medytacji, ćwiczeń, pisania dziennika – w swojej sypialni?
  • Czy w Twojej sypialni będzie spało dziecko? Czy potrzebne będzie Ci dodatkowe łóżeczko?

Kiedy uporasz się z kwestiami praktycznymi, poświęć kilka chwil na estetykę. W jakim stylu powinna zostać wykonana Twoja wymarzona sypialnia? W jakim otoczeniu najłatwiej jest Ci się zrelaksować – skandynawskiego minimalizmu czy w przytulnych wnętrzach w stylu rustykalnym?

Meble do sypialni – czego na pewno będziesz potrzebować?

Bez względu na to, jakie funkcje będzie pełnić Twoja sypialnia i jakim stylu chcesz ją urządzić, nie może zabraknąć w niej kilku podstawowych elementów.

Przede wszystkim: łóżko. Łóżko to serce sypialni i najważniejszy element jej wyposażenia (czy pomieszczenie, w którym nie ma łóżka, można nazwać sypialnią?). Dodajmy do tego, że sen stanowi około 30% życia człowieka, a łóżko bez wątpienia wpływa na jego jakość. Argumenty, które wskazują na zasadnicze znaczenia tego mebla, są niepodważalne. Jak zatem wybrać idealne łóżko do swojej sypialni? Zastanów się:

  • Kto śpi w Twoim łóżku? Czy dzielisz miejsce z drugą osobą, dziećmi, które każdej nocy przychodzą do sypialni rodziców, z ukochanym czworonogiem, a może… wszystkimi na raz? Wybierz łóżko o wymiarach, które zapewnią wszystkim możliwość komfortowego wypoczynku – 70 cm szerokości na jedną osobę to absolutne minimum.
  • Jaki jest metraż Twojej sypialni i w jaki sposób możesz ustawić w niej łóżko? Jeżeli pomieszczenie nie należy do największych, nie zastawiaj go w całości królewskim łożem. Postaw na bardziej kompaktowy rozmiar, najlepiej taki, który nie będzie utrudniał poruszania się w sypialni i pozwoli na swobodny dostęp do obydwu stron łóżka.
  • Jaki materac zapewni Twojemu kręgosłupowi najlepsze podparcie? Parametry należy dostosować do swojej wagi (im więcej ważysz, tym twardszego materaca potrzebujesz, aby odpowiednio podtrzymywał Twoje ciało) i wzrostu (materac powinien być co najmniej 20 cm dłuższy od Ciebie).

Największą popularnością od lat cieszą się łóżka drewniane – szczególnie w połączeniu z ozdobnymi zagłówkami lub designerską ścianą nad łóżkiem – oraz tapicerowane.

Dodatkiem, bez którego trudno wyobrazić sobie sypialnię, są szafki nocne. Spełniają one zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową – są wygodnym miejscem na odłożenie okularów, książki czy telefon. Co ważne, współczesne rozwiązania nie ograniczają się do klasycznych szafek czy komódek. Przy łóżku mogą znaleźć się minimalistyczne stoliki, półki ścienne, a nawet półki zwieszane z sufitu.

Meble do przechowywania w sypialni

Nieczęsto zdarza się, że sypialnia pozostaje miejscem przeznaczonym jedynie do spania. W większości przypadków pomieszczenie to wyposażane są w meble do przechowywania. Nawet jeżeli w mieszkaniu lub domu znajduje się osobna garderoba, do sypialni zwykle trafiają różne drobiazgi, którym trzeba znaleźć miejsce.

W sypialniach najczęściej spotyka się: komody, toaletki, półki i regały na książki oraz szafy na ubrania – przede wszystkim zabudowane od podłogi po sufit, pozwalające maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

W tym punkcie dochodzimy do zasadniczego pytania: jak zachować spójność w wystroju sypialni i uniknąć aranżacyjnych błędów – zwłaszcza gdy sypialnia ma pełnić kilka funkcji, a Tobie zależy na ponadczasowej jakości? Najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest skorzystanie z oferty kompleksowej aranżacji wnętrza i mebli na wymiar. Specjaliści zadbają o to, by maksymalnie wykorzystać potencjał pomieszczenia – bez względu na jego metraż – i w pełni dopasować je do Twoich oczekiwań.