Aktualności

Schody drewniane, czy betonowe do domu?

2020-10-19

Schody drewniane, czy betonowe do domu?

Wiele osób podczas budowy mieszkania zastanawia się, czy schody wewnętrzne lepiej wykonać betonowe, czy też w formie drewnianej konstrukcji samonośnej.

Oba rozwiązania niosą za sobą zalety i minusy oraz będą pasować do różnego typu pomieszczeń. Wygląd schodów nadaje charakter , a zastosowana forma i wykończenie zdecydowanie potrafi być wyznacznikiem do całości aranżacji. “Drewno czy beton” – jakie schody wybrać do domu? 

Schody drewniane do domu 

Zazwyczaj schody z drewna mają konstrukcję samonośną, co oznacza, że nie potrzebujemy dodatkowych umocnień i zbrojeń, nie musimy też ich planować na etapie budowy. Zaletą drewnianych schodów jest to, że ich konstrukcja jest lekka, a co za tym idzie łatwa w montażu. Są one przetransportowane w dużych elementach, gotowe do zainstalowania. Składamy je dopiero na etapie wykończenia wnętrz. 

Schody drewniane dają nam dużą swobodę w zakresie formy i kształtu. Najczęściej stosowanym materiałem do budowy schodów z drewna są buk, jesion, orzech, mahoń, iroko, dąb. Ważne jest, to aby odpowiednio zabezpieczyć drewno warstwą lakieru, oleju, bejcy, co zapobiegnie jego szarzeniu i sprawi, że będzie bardziej odporne na uszkodzenia. Warto dodać, że drewniane konstrukcje są bardziej kłopotliwe w pielęgnacji niż schody z betonu. 

Schody drewniane są dużo bardziej kompaktowe niż monolityczne żelbetowe schody i zajmują mniej miejsca. Wspaniale dopasowują się do nawet małych pomieszczeń oraz otwartych wnętrz, gdzie zbyt przytłaczające betonowe konstrukcje mogą psuć całokształt aranżacji. Jeśli lubimy lekkie i współczesne rozwiązania warto wybrać schody z drewna, wachlarzowe kręte. Dodatkowo konstrukcje drewniane można ciekawie wykorzystać i połączyć z inną funkcją. W trepach schodów można ukryć szuflady lub też dolną część wykorzystać jako szuflada. Jeśli po latach nie podoba nam się wygląd schodów drewnianych, dużo łatwiej jest dokonać ich demontażu niż w przypadku betonowych, które są ściśle połączone z konstrukcją mieszkania. 

Wadą schodów drewnianych może być ich akustyka. Schody drewniane mogą wydawać słyszane dźwięki podczas ich użytkowania, co w przypadku schodów z betonu jest praktycznie niesłyszalne. Z czasem drewniane schody mogą mocno skrzypieć, co często się zdarza w przypadku starszych konstrukcji. 

Schody betonowe

Konstrukcje betonowe są oferowane jako monolityczne lub prefabrykowane (wykonywane na miejscu na placu budowy lub też transportowane w formie gotowych elementów). O schodach betonowych musimy pamiętać już na etapie projektowania wnętrza. Wykonuje się je na etapie budowy lub co najwyżej podczas stanu surowego. Tego typu schody są połączone z konstrukcją budynku, co wymaga zastosowania zbrojenia wypuszczonego ze ściany lub stropu. Samo wykonanie schodów betonowych jest proste, lecz wymaga czasu.  Po wykonaniu szalunku, przygotowaniu zbrojenia i wylaniu formy schodów należy odczekać kilka dni, zanim betonowa konstrukcja wyschnie i będzie można ją użytkować. Dodatkowo betonowe schody wymagają nawilżenia przez pierwsze dni po ich wylaniu. 

Schody betonowe są gotowe już na etapie budowy i można z nich skorzystać od razu, co jest dużą zaletą. W przypadku schodów drewnianych samonośnych musimy poczekać z użytkowaniem aż do późnego etapu wykończenia. Najważniejszą zaletą schodów żelbetowych jest ich solidna konstrukcja, sprzężona z całością konstrukcji mieszkania, duża trwałość oraz odporność na ogień. 

Zastosowanie schodów betonowych niesie za sobą wiele korzyści estetycznych. Coraz bardziej popularne jest wylanie gotowych schodów żelbetonowych i pozostawienie takiej konstrukcji jako stały element aranżacji wnętrz. Nadaje to minimalistyczny, unikatowy urok pomieszczeniu. Jeśli nie chcemy surowej struktury betonowych schodów, możemy zdecydować się na wykończenie ich materiałem. Schody betonowe możemy wykończyć praktycznie każdym materiałem – od okładziny z drewna, po ciężkie kamienne elementy, takie jak marmur, granit. Wybór okładziny daje szeroki wachlarz możliwości wykończenia, łączenie ze sobą różnorodnych materiałów. Zdecydowanym plusem jest możliwość zmiany wykończenia w trakcie mieszkania. Jeśli znudzi nam się wygląd drewnianych schodów, możemy jedynie myśleć o zmianie koloru, gdyż nie zmienimy ich wykończenia. Natomiast jeśli chodzi o schody żelbetowe, mamy możliwość zmiany ich wykończenie, na przykład z drewnianego na okładzinę z płytek kamiennych. 

Należy jednak pamiętać, że raz wykonane schody żelbetowe w budynku zostaną w niezmienionej formie na lata. Decyzja o ich zmianie wymaga konkretnych planów przebudowy obiektu oraz dużego budżetu.