Aktualności

Schody drewniane wewnętrzne

2020-09-01

Schody drewniane wewnętrzne

Schody wewnętrzne z drewna na każdy wymiar. Zaprojektujemy i wykonamy nowoczesne lub klasyczne schody drewniane. Wykorzystujemy do ich wykonania najtwardsze gatunki drzewna – dąb, jesion lub drewno egzotyczne. Do tego typu schodów pasuje każdy rodzaj balustrady. Klasyczne drewniane, drewniane z elementami inox, ze stali szlachetnej, szkło hartowanego oraz z elementami metalowymi.

 

Jeśli szukasz firmy, która zaprojektuje i profesjonalnie wykona schody drewniane do Twojego domu w Częstochowie lub okolicy, to serdecznie zapraszamy!

Jak wybrać drewniane schody i czy warto zdecydować się na indywidualny projekt? 

Schody to element wykończenia wnętrz, który przyciąga uwagę i może nadać przestrzeni zupełnie inny charakter, albo podkreślić styl panujący w całym domu, biurze czy innym wnętrzu. Ponadto schody muszą być wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. Właśnie dlatego tak ważna jest przemyślana i odpowiedzialna decyzja. Wybierając konkretny rodzaj schodów drewnianych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie schody i czy warto zdecydować się na indywidualny projekt.

Kształt schodów – co należy wziąć pod uwagę?

Podczas wyboru schodów kluczowe znaczenie ma ich kształt. Powinien być on dopasowany do wielkości i stylu mieszkania, a także do potrzeb i możliwości domowników. Dostępne są przeróżne rodzaje schodów drewnianych, np.:

  • schody proste jednobiegowe – są bezpieczne i eleganckie, jednak nie zmieszczą się we wszystkich pomieszczeniach, ponieważ zwykle są długie. Im szersze będą stopnie schodów i mniejsze nachylenie, tym łatwiej będzie poruszać się po nich np. osobom starszym, kontuzjowanym czy dzieciom,
  • schody proste dwubiegowe i trzybiegowe ze spocznikami – również są bezpieczne i estetyczne, a spoczniki pozwalają na krótki odpoczynek. W przypadku schodów dwubiegowych kierunek wschodzenia zmienia się o 180 stopni. Schody trójbiegowe zabierają zwykle sporo miejsca, dlatego nie są polecane do małych przestrzeni,
  • schody łamane – kierunek wschodzenia zmienia się zwykle o 90 stopni. Schody te mogą być podzielone spocznikiem lub stopniami klinowymi. Ich montaż umożliwia zwykle wykonanie wąskiego otworu w stropie, a to z kolei pozwala na lepszą organizację przestrzeni na piętrze,
  • schody zabiegowe – zmieniają kierunek dzięki temu, że część stopni ma inną szerokość i kształt. Sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, jednak chodzenie po nich wymaga przyzwyczajenia się (ze względu na różne kształty stopni),
  • schody spiralne – sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Mogą być ciekawym elementem architektonicznym. Są jednak strome i nie dla każdego wygodne,
  • schody policzkowe pionowe – są oparte na dwóch rantach i mogą być ciekawym, designerskim elementem wyposażenia wnętrz. Zajmują jeszcze mniej miejsca niż schody spiralne, jednak poruszanie się po nich może przysparzać trudności,
  • schody kacze – stopnie są ułożone naprzemienne, a ich kształt jest zaprojektowany w taki sposób, by stopa mieściła się na odpowiednim fragmencie. Podobnie jak schody spiralne i policzkowe zajmują niewiele miejsca.

Oprócz tego schody mogą być także widoczne lub ukryte w „klatce schodowej”. Mogą być zabudowane lub otwarte, nowoczesne lub w klasycznym stylu. Pod schodami można zaaranżować dodatkową przestrzeń (zamknięta lub otwartą) albo podkreślić design schodów oświetleniem.

Gatunek drewna i styl schodów

Oprócz kształtu schodów niezwykle ważne jest to, z jakiego drewna zostały one wykonane. Ważne, by postawić na surowiec dobrej jakości, pochodzący od sprawdzonych dostawców. Drewno na schody powinno być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane, dzięki czemu będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne (np. zarysowania i ścieranie), a także na działanie wilgoci oraz insektów.

Schody drewniane wykonuje się zwykle z drewna bukowego, dębowego, jesionowego, sosnowego, modrzewiowego lub z gatunków egzotycznych. Każde z tych drzew wyróżnia się innym usłojeniem oraz odcieniami, a także odmiennymi parametrami technicznymi (w tym twardością i odpornością na wilgoć czy uszkodzenia). Wybierając drewno, należy zwrócić więc uwagę zarówno na aspekty wizualne, jak i na technologie wykorzystane do obróbki materiału oraz na jego naturalne właściwości.

Schody drewniane według indywidualnego projektu

Jak widać, możliwości jest mnóstwo, a wybór odpowiednich schodów z drewna to ważna i odpowiedzialna decyzja. Ogromny wybór kształtów i rodzajów schodów, a także materiałów czy rozwiązań technologicznych z jednej strony daje szerokie możliwości dopasowania schodów do potrzeb domowników, z drugiej zaś sprawia, że podjęcie decyzji staje się niełatwym zadaniem. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, a dodatkowo mieć pewność, że schody będą idealnie dopasowane do stylu wnętrz oraz potrzeb i możliwości domowników, możesz zdecydować się na współpracę z architektami, którzy stworzą indywidualny projekt schodów (a nawet podłóg, drzwi, mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrz). Współpracując z profesjonalistami, zyskasz funkcjonalną i stylową przestrzeń, która z jednej strony będzie cieszyć oko, z drugiej zaś będzie wygodna w użytkowaniu.

Zobacz nasze przykładowe realizacje; meble na zamówienie, drzwi, podłogi, schody drewniane wewnętrzne Częstochowa od POLDAR Meble. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego biura w Częstochowie.