Aktualności

Zabudowa w łazience – czy warto? Gotowe rozwiązania czy zabudowa na wymiar?

2023-11-17

Zabudowa w łazience – czy warto? Gotowe rozwiązania czy zabudowa na wymiar?

Zabudowa w łazience to świetne rozwiązanie, gdy chcesz optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i urządzić wnętrze w pełni dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdźmy, kiedy zabudowa na wymiar będzie lepszym rozwiązaniem, a kiedy gotowe zestawy ze sklepów meblowych mogą okazać się wystarczające.

Wielkość łazienki i optymalne wykorzystanie przestrzeni

Jeśli Twoja łazienka jest mała lub ma trudny do aranżacji kształt, zabudowa wykonana na indywidualne zamówienie może pomóc optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Sprytne rozwiązania pozwalają z jednej strony wykorzystać każdy zakamarek – np. dodatkowe szafki czy półki – z drugiej zamaskować to, czego nie chcesz widzieć.

Zabudowa na wymiar jest polecana szczególnie do trudnych aranżacyjnie pomieszczeń. Do takich należą łazienki w starszych blokach czy kamienicach – bardzo często trudno tam o przemyślany plan pomieszczenia. Nieustawne ściany, brak kątów prostych, malutkie albo wąskie i długie pomieszczenia – w takich sytuacjach zabudowa zdaje się być jedynym rozwiązaniem, które może sprostać wyzwaniu.

Decydując się na zabudowę na wymiar (u solidnego, sprawdzonego producenta i wykonawcy mebli), zyskujesz pewność, że przestrzeń zostanie wykorzystana dokładnie tak, jak tego potrzebujesz.

Jeśli masz dużą i przestronną łazienkę, gotowe zestawy mebli dostępne w sklepach mogą się sprawdzić, choć nie będziesz mieć możliwości personalizacji rozwiązań.

Funkcjonalność, indywidualne potrzeby

Decydując się na zabudowę w łazience, możesz dopasować wszystkie rozwiązania do Twoich potrzeb. Samodzielnie zdecydujesz, jaka ma być szerokość i głębokość szafki na przybory higieniczne, półki na kosmetyki czy szafki na ręczniki. Zaplanujesz, gdzie ma zostać zlokalizowany kosz na pranie i jak ma się otwierać (powinien się uchylać czy może wysuwać?). Możesz zdecydować się na integrację różnych udogodnień, np. lustra z oświetleniem, stanowiska do golenia czy suszenia włosów, a także na bezpieczną zabudowę gniazdek elektrycznych.

Decydując się na zabudowę do łazienki, zastanów się, jakie są indywidualne potrzeby Twoje i pozostałych domowników. Pomyśl, jak korzystasz z łazienki na co dzień i jakie rozwiązania dają Ci komfort. Jeśli szukasz inspiracji w zakresie aranżacji łazienki, sprawdź realizacje projektów dla naszych klientów. Jeśli chcesz zaaranżować również inne pomieszczenia, inspiracje znajdziesz w naszym portfolio.  

Design i estetyka

Przy zabudowie na wymiar masz pełną dowolność w aranżacji przestrzeni, wyborze mebli, umywalki, baterii i innych elementów wyposażenia. Wszystkie rozwiązania możesz w pełni dopasować do swojego gustu i zaaranżować wnętrze, w którym przebywanie będzie czystą przyjemnością.

Zabudowa łazienkowa to także możliwość ukrycia wszystkiego tego, co nie chcesz, by rzucało się w oczy. Możesz zamaskować nieestetyczne elementy, takie jak wystające ze ścian rury. W przypadku gotowych zestawów bardzo często nie ma możliwości przycięcia szuflady czy półki i dopasowania mebli np. do rury odpływowej, której nie da się przesunąć. W przypadku zabudowy na wymiar żaden odpływ nie stanie Ci na drodze.

Wybierając zabudowę do łazienki, możesz zdecydować, co chcesz przykryć, a co zostawić na wierzchu. Jeśli zależy Ci na harmonijnie urządzonym wnętrzu, możesz schować w zabudowie pralkę czy suszarkę. Z kolei jeśli masz małą łazienkę albo chcesz, by pralka była elementem wystroju wnętrza, możesz zdecydować się np. na montaż blatu nad pralką i powieszenie nad nią – w pewnym odstępie – zamykanej, węższej szafki. Tym samym zyskasz dodatkowy blat i nie obciążysz optycznie przestrzeni (co jest cenne szczególnie w małych łazienkach w blokach).

Koszty i jakość

Gotowe zestawy dostępne w sklepach meblowych czy budowlanych mogą być tańsze niż meble wykonane na wymiar. Jeśli więc zależy Ci na budżetowym rozwiązaniu, a do tego Twoja łazienka jest ustawna i pozwala Ci na wstawienie do niej gotowych mebli, rozważ tę opcję. Koniecznie zwróć jednak uwagę na jakość mebli – zarówno na materiały, z których zostały wyprodukowane, jak i na jakość wykonania.

Jakość i trwałość rozwiązań

Zabudowa łazienki na wymiar to rozwiązanie zwykle kosztowniejsze od kupna gotowych mebli. Wyższa cena najczęściej niesie jednak za sobą także wyższą jakość i większą trwałość. Remont łazienki zwykle przeprowadza się raz na wiele lat, dlatego warto postawić na takie rozwiązania, które będą zarówno wytrzymałe, jak i funkcjonalne oraz dopasowane do potrzeb i gustu domowników.

Warto też podkreślić, że zabudowa łazienki na wymiar może podnieść wartość nieruchomości, a dbałość o estetykę, wygodę i praktyczność pomieszczenia może przyciągnąć potencjalnych kupców lub najemców (jeśli planujesz w przyszłości sprzedać lub wynająć swoje mieszkanie czy dom).

A zatem, czy warto zdecydować się na zabudowę łazienki wykonaną na indywidualne zamówienie? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Dzięki temu łazienka będzie funkcjonalna i w pełni dopasowana do Twoich potrzeb, a do tego – jeśli zdecydujesz się na współpracę z zaufanym producentem i wykonawcą – będziesz cieszyć się jej pięknym wyglądem i trwałością przez długie lata.