Aktualności

Oświetlenie w kuchni – jak je zaplanować?

2023-06-28

Oświetlenie w kuchni – jak je zaplanować?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym funkcjonalność i design muszą iść ze sobą w parze. Względy pragmatyczne są tu tak samo ważne, co estetyczne – o ile nie ważniejsze. Jednym z czynników, który wpływa na funkcjonalność kuchni, jest oświetlenie. Warto zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych już na etapie tworzenia projektu kuchni i zdecydowanie nie ograniczać się tylko do jednej lampy wiszącej na środku pomieszczenia. Zobaczmy, jak zaplanować oświetlenie w kuchni.

Rodzaje oświetlenia w kuchni (i nie tylko) – jakie pełnią funkcje?

Oświetlenie w kuchni i innych pomieszczeniach można podzielić na cztery grupy:

  • Oświetlenie centralne (ogólne, pokładowe) – to lampa sufitowa lub oprawa świetlna, która rzuca podstawowe światło na całe pomieszczenie.
  • Oświetlenie funkcyjne (zadaniowe) – w kuchni jest to m.in. oświetlenie przy blatach kuchennych, a w innych pomieszczeniach są to np. lampki do czytania przy fotelu czy łóżku, lampka na biurku i oświetlenie przy lustrze w łazience.
  • Oświetlenie punktowe – światło jest skierowane na konkretny punkt, np. na obraz, ścianę z ramkami, regał z książkami czy witrynę z ozdobną zastawą w kuchni. Oświetlenie punktowe może też tworzyć na ścianach grę cieni.
  • Oświetlenie dekoracyjne (nastrojowe) – lampki z przyciemnianym światłem, świece czy oświetlenie łańcuchowe.

Oświetlenie dekoracyjne czy punktowe pomaga stworzyć klimat w pomieszczeniu, a kontrolowana liczba zacienionych miejsc tworzy ciekawy nastrój. W kuchni najistotniejsze jest jednak oświetlenie centralne i funkcyjne, które wpływa na funkcjonalność całego pomieszczenia. Nie można zrezygnować ani z jednego, ani z drugiego. Sprawdźmy dlaczego.

Wskazówka! W przypadku kuchni oświetlenie punktowe i nastrojowe można potraktować jako jedną grupę i wrzucić je do worka o nazwie „dekoracja”.

Oświetlenie centralne i funkcyjne – jak je zaplanować?

Podczas planowania oraz montażu oświetlenia w kuchni, wyobraź sobie, w których miejscach będą stali lub siedzieli domownicy, np. przygotowując czy jedząc posiłki. Jeśli jedynym źródłem światła w kuchni będzie lampa sufitowa wisząca na środku pomieszczenia, to najprawdopodobniej stojąc przy blacie, będziesz blokować dostęp światła do przestrzeni roboczej. W związku z tym konieczne jest, by zamontować także oświetlenie np. pod wiszącymi szafkami. Nie należy jednak rezygnować z oświetlenia głównego. To ono odpowiada bowiem za oświetlenie całej przestrzeni, w dodatku jednym, szybkim ruchem ręki. Jak zatem zaplanować oświetlenie w kuchni? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.

Oświetlenie centralne

Główne oświetlenie w kuchni może mieć pojedyncze lub rozproszone źródło. W małych kuchniach dobrze sprawdzi się jedna, wisząca lampa sufitowa. Możesz postawić też na kilka punktów świetlnych, rozmieszczonych w różnych miejscach sufitu. Sprawdzą się tu np. reflektory halogenowe czy lampki LED zamontowane w podwieszanym suficie, albo na szynach. W większych kuchniach daje to możliwość podziału pomieszczenia na sekcje i oświetlenia tylko wybranej części kuchni. Jeśli masz dużą kuchnię, możesz połączyć oba rozwiązania (jedna, większa lampa i kilka punktów świetlnych).

Oświetlenie nad blatem

Strefa przygotowywania potraw musi być wygodna, funkcjonalna i bezpieczna. Nie można uzyskać takiego efektu bez dobrze oświetlonych blatów. Żeby zapewnić odpowiednią ilość światła, stosuje się następujące rozwiązania:

  • Punkty lub taśmy LED zamontowane pod szafkami wiszącymi. (Wskazówka! Punkty LED warto rozmieścić w odległości około 40-60 cm)
  • Oświetlenie z okapu nad płytą grzewczą.
  • W przypadku braku wiszących szafek można zamontować lampy sufitowe na długich kablach, które oświetlą blat z niedużej wysokości.

Oświetlenie nad wyspą kuchenna lub stołem w kuchni

Jeśli w Twojej kuchni stanie stół, warto, by miał on osobne źródło światła. W przypadku stołu dla 2-6 osób dobrze sprawdzi się jeden punkt świetlny – może to być np. jedna wisząca lampa. Jeśli dysponujesz dużą kuchnią i stołem na 6 lub więcej osób, postaw na dwie wiszące lampy.

Oświetlenie nad stołem wiesza się na wysokości 60-80 cm ponad blatem. Ważne, by nie znajdowało się ani na wysokości wzroku, ani za wysoko, a także by klosz lampy nie był przezroczysty. W każdym z tych przypadków żarówka może razić w oczy osoby siedzące przy stole.

W przypadku wyspy kuchennej rodzaj oświetlenia jest uzależniony od jej funkcji:

  • Jeśli Twoja wyspa służy jako blat roboczy, możesz nad nią powiesić lampy na długich kablach.
  • Jeśli na wyspie montujesz płytę grzewczą, źródłem światła może być okap.
  • Jeśli wyspa ma służyć jako miejsce spożywania posiłków czy barek, zastosuj zasady dotyczące oświetlenia nad stołem.

Możesz postawić też na oświetlenie LED w podwieszanym suficie czy na dodatkową szynę z kilkoma punktami świetlnymi.

Warto zapamiętać! Na koniec wskazówka: świetnym rozwiązaniem zarówno w małych, jak i dużych kuchniach (a także innych pomieszczeniach) jest montaż oświetlenia z możliwością regulacji natężenia światła. Taka funkcja pozwoli Ci dopasować intensywność światła do aktualnych potrzeb czy pory dnia, a także pozwoli uzyskać pożądany klimat w kuchni.

Po więcej praktycznych porad dotyczących aranżacji wnętrz, zapraszamy na nasz blog.

Może Cię zainteresować:

Jak NIE urządzić kuchni? 5 błędów, których możesz uniknąć

Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?