Aktualności

Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery C?

2023-09-27

Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery C?

Kuchnia zaaranżowana na planie litery C jest zabudowana meblami z trzech stron. To wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia wygodną komunikację między poszczególnymi strefami pomieszczenia oraz optymalne zaaranżowanie przestrzeni. Są sposoby na to, by jeszcze lepiej wykorzystać możliwości kuchni w kształcie litery C i urządzić ją tak, by była jak najbardziej funkcjonalna.

Kuchnia w kształcie litery C – dlaczego to dobre ustawienie?

Plan kuchni w kształcie litery C sprawdza się najlepiej w dużych oraz średnich pomieszczeniach (choć nie oznacza to, że w małych kuchniach taki układ jest niemożliwy) i daje szerokie możliwości aranżacyjne. W zależności od wielkości kuchni możesz zdecydować się np. na zabudowę wszystkich sprzętów (łącznie z lodówką) czy montaż piekarnika w słupku, na pełną zabudowę jednej ściany, a także na maksymalne wykorzystanie miejsca w narożnikach dzięki rozwiązaniom takim jak system magic corner  czy kosze typu nerka. Jednak największą zaletą kuchni w kształcie litery C jest możliwość rozmieszczenia sprzętów i mebli w taki sposób, by poruszanie się po pomieszczeniu było wygodne i łatwe.

Układ w kształcie litery C zdecydowanie ułatwia podział kuchni na strefy czy zastosowanie tzw. zasady trójkąta roboczego (bardziej niż w zabudowie jednorzędowej czy w układzie na planie litery L). Sprawdźmy teraz, jak rozplanować układ mebli i sprzętów, żeby gotowanie było czystą przyjemnością.

Podział kuchni na strefy i zasada trójkąta roboczego

Przy planowaniu aranżacji kuchni warto kierować się przede wszystkim dwiema zasadami, które ułatwiają i uprzyjemniają poruszanie się po wnętrzu. Oczywiście nie w każdym pomieszczeniu da się wdrożyć wszystkie wskazówki, jednak zapoznanie się z nimi może okazać się pomocne. Przyjrzyjmy się bliżej obu zasadom.

Zasada trójkąta roboczego

Polega na ustawieniu lodówki, zlewozmywaka i piekarnika (czyli trzech kluczowych sprzętów w każdej kuchni) tak, aby każdy z nich wyznaczał na planie wierzchołek trójkąta równobocznego. Jeśli Twoja kuchnia Ci na to pozwala, rozważ montaż tych trzech sprzętów w niedalekiej odległości, ponieważ to zdecydowanie ułatwia pracę.

Ważne! Lodówka i kuchenka, ani lodówka i zlewozmywak nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Podział kuchni na 5 stref

Zgodnie z tą zasadą kuchnię należy podzielić na 5 stref, a każda z nich powinna następować kolejno jedna po drugiej. W następującym porządku:

  1. Strefa zapasów – służy do rozpakowywania zakupów i przechowywania żywności. Powinny znaleźć się tu przede wszystkim lodówka i zamrażarka, a także szafki/szafa/szuflady na produkty niewymagające chłodzenia (np. na produkty suche, przetwory i warzywa). Przyda się też wygodny blat.
  2. Strefa przechowywania (na wyposażenie kuchenne, tzw. schowek) – warto zaaranżować tu meble na przedmioty codziennego użytku, takie jak sztućce, zastawa i inne naczynia, garnki czy małe AGD.

Wskazówka! Warto zaaranżować tu szuflady w dolnych szafkach (z pełnym wysuwem) oraz półki lub szafki wiszące. Świetnie sprawdzają się szafki w zabudowie pod sam sufit. Nie tylko są pojemne i pozwalają w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też optycznie nie obciążają pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli są w jasnych barwach lub w kolorach ścian.

  1. Strefa mokra/zmywania – to miejsce na zlewozmywak, zmywarkę, kosze na śmieci oraz przechowywanie środków czystości.
  2. Strefa przygotowywania posiłków – jej podstawą jest wygodny blat (w ciągu zabudowy lub na wyspie kuchennej). Powinny się tu znaleźć także sprzęty i akcesoria wykorzystywane podczas gotowania, m.in. roboty kuchenne, sztućce robocze (w szufladach czy w stojaku na blacie) deski do krojenia, a także przyprawy i oleje do smażenia.
  3. Strefa gotowania – miejsce na płytę grzewczą i okap, a także piekarnik, ewentualnie mikrofalówkę. Warto zaaranżować też blat, który ułatwi nakładania dań.

Jak optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń? Wybór mebli do kuchni w układzie C

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą ułatwić Ci aranżację kuchni w kształcie litery C:

  • Stół – w otwartej kuchni stół może oddzielać kuchnię od salonu. W małej kuchni może zastąpić fragment blatu roboczego.
  • Górne szafki – bardzo dobrym pomysłem jest montaż szafek sięgających po sam sufit. Jeśli jednak Twoja kuchnia jest bardzo wąska i kształtem przypomina bardziej literę U niż C, to rezygnacja z górnej zabudowy (przynajmniej na jednej czy dwóch ścianach) optycznie powiększy przestrzeń. Możesz postawić też na gładkie, minimalistyczne i proste fronty, które stworzą spójną całość ze ścianą, albo na otwarte półki, relingi czy organizery.

Wskazówka! Sprawdź, czy masz odpowiednio dużo miejsca na otwarcie drzwiczek do szafek stojących i wiszących.

  • Dolne szafki – najwygodniejszym rozwiązaniem jest montaż szuflad w dolnej zabudowie. Szafki z drzwiczkami mogą być nieporęczne.
  • Zabudowana ściana – w dużych kuchniach pełna zabudowa jednej ściany (lub jej dużej części) może ułatwić organizację pracy i przechowywanie. W zamian możesz np. zrezygnować całkowicie z górnej zabudowy na dwóch pozostałych ścianach i tym samym jeszcze bardziej optycznie powiększyć przestrzeń.
  • Meble na wymiar – zamówienie mebli przygotowanych na Twoje indywidualne zlecenie daje najwięcej możliwości aranżacyjnych i pozwala w pełni wykorzystać potencjał kuchni. Meble na wymiar są dopasowane zarówno do wymiarów pomieszczenia, jak i do Twoich potrzeb oraz gustu.

Jeśli rozważasz zamówienie mebli kuchennych na wymiar, które będą wyróżniać się doskonałą jakością i świetnym designem, zapraszamy do kontaktu z nami.

Szukasz więcej porad dotyczących aranżacji kuchni? Mogą zainteresować Cię te wpisy z naszego bloga: